Yaşam

’12 Eylül Cezaevlerinde Yaratıcılık ve Direniş’ okuyucuları ile buluştu

Namık Kemal Cibaroğlu’nun ’12 Eylül Cezaevlerinde Yaratıcılık ve Direniş’ adlı kitabı Klaros Yayınları’ndan çıktı. Kitap, hapishane mahkumlarının yoktan zenginlik yaratan yaratıcı çalışmalarına ve direniş tekniklerine odaklanıyor.

12 Eylül döneminde cezaevlerinde üretilen eserler, “direniş estetiği” olarak adlandırılabilecek farklı ve farklı sanatsal faaliyetler kapsamında da değerlendirilebilecek bir kendini var etme ve var olma çabasının örneklerini sunuyor. Farklı bağlantı sistemleri olarak “havada yazı”, “tıkla” iletişim ağı ve daha birçok teknik, direnişin, yoksunluktan var olma ve kendi kendine var olma biçimi olarak tarihe, tarihe not düşmektedir.

Kitabın arka kapağındaki sözler ise şöyle:

“Bir oyunun dramatik yapısının ilham verici bir heyecanla ortaya çıktığı bilinir. Bir olay, bir bakış, bir tavır, bir davranış, bir söz, bir duygu, bir niyet, bir imge, manevi bir durum ilham kaynağı olabilir. ya da tanık oldukları dönemlere ve koşullara göre binlerce ilham kaynağına sahiptirler.Dramatik durum ve gelişmelerle çevrili tutsaklar için ‘ilham beklemek’ sözü ancak şaka olarak kullanılabilir.’Ne bekliyorsun? için mi?’, ‘İlham!’, ‘Senin de otobüs beklediğini sanıyordum!’ İşte bu… Sadece hangi ilhamın oyunlaştırılacağını tartıştılar.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu