Haber

Bakan Özhaseki açıkladı: Deprem için İstanbul’a özel yasa hazırlığımız var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı televizyon programında deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ve İstanbul’un depreme hazırlanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Megakent’e özel bir yasa hazırladıklarını ifade eden Bakan Özhaseki, “Meclisi 1-2 ay içinde büyük bir toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü ve depreme hazırlığı ile ilgili yeni bir yasa teklifi hazırlayıp meclise açmayı planlıyoruz. birlikte tartışmak.” .

“EN YÜKSEK BAŞVURU HATAY’DA”

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinin hızlı bir şekilde yapılması ve restorasyonu için ‘Yerinde Dönüşüm’ projesini hayata geçirdiklerini hatırlatarak, “Yerinde Dönüşüm için bugüne kadar 146 bin 376 başvuru oldu. Bunların arasında 125 bin konut ve 21 bin ticari dükkan başvurdu.Şu anda Hatay’da 60 binin üzerinde başvuru var.Kahramanmaraş’ta 20 bin, Malatya’da 19 bin, Adıyaman’da 11 bin.Vatandaşlarımız “evet devlet olarak siz bana destek olun ben” diyorlar. yerinde dönüştürmek istiyorum.” .

“HUKUKİ TABANI HAZIRLAMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Özhaseki, “İstanbul dünyada deprem riski taşıyan 10 büyükşehirden biri. 6 milyon binanın 600 bini yıkılacak. Ben bir proje başlattım. İstanbul konusunda biraz daha hızlı hareket etmek için eski bakanlığım döneminde bir çalışma var.Bir yandan İstanbul’a özel bir çerçeve ve özel dönüşüm projesi var.Bunun için yasal zemini hazırlamamız lazım.Sadece İstanbul için çıkarmamız lazım. Büyük felaket kapıda, yerimize oturmayalım.Bazen ‘İstanbul 6 milyon’ diyenler oluyor, 600 bini zarar görse yüzde 90’ı kalıyor. Gerisi bizim” diye konuştu.

“MECLİSİ GÜZEL BİR TOPLANTIYA ÇAĞIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Bakan Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri temsilcileriyle İstanbul’daki dönüşümle ilgili görüşmelerin 20 gündür devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu çalışmayı olgunlaştırabilirsek, önümüzdeki günlerde bir sunum yapacağım. Sayın Cumhurbaşkanımız ve kabinede grubumuz.Orada daha son şeklini vermeye çalışacağız.Ayrıca bir düzenleme de gündeme gelecek.Buradaki çatı kuruluş Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı.Diğer paydaşlar da denetim altında. Bu çatı hep birlikte İstanbul’daki en riskli binaları her zaman çok daha hızlı, en kısa sürede dönüştüreceğiz. Daha sağlam ve güvenilir evler yapmak için çalışıyoruz. İstanbul’a özel deprem yasası hazırlamaya çalışıyoruz. 1-2 ay içinde Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul’un kentsel dönüşümü ve depreme hazırlığı ile ilgili yeni kanun teklifini hazırlayarak birlikte tartışmaya açmayı planlıyoruz” dedi.

haber-marmaraereglisi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu