Haber

DEVA Partisi Milletvekili Cem Avşar kentsel dönüşüm yasa tasarısını eleştirdi

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemelerin yer aldığı tasarının kamuya değil müteahhitlere fayda sağladığını öne sürdü.

Avşar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemelerin yer aldığı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin”, imar affı maddesiyle benzer sonuçlar üretecektir.

İmar mevzuatını da eleştiren Avşar, “Yamalı bohçaya dönüşen, zamana ve kişiye göre istenilen yere çekilen, yönetmelik ve genelgelerle kocaman bir sorun yumağı haline gelen İmar Kanunu yürürlükte kalırken, Hükümet rant kokan, pişmanlıklara gebe bir öneriyle geldi.” söz konusu.

Tasarıda yer alan konulara ilişkin görüşlerini paylaşan Avşar, “Bu öneri eski yerleşim takıntısı olan müteahhitlerin ve beton zenginlerinin iştahını kabartacak. Rezerv yapı alanı olarak ilan edilen yerlerdeki binalar yıkılıp yeni yapılar yapılabilir” dedi. Yerlerine inşa edilecek, bu bölgede evi ve iş yeri olanlar şehrin diğer bölgelerine taşınabilecek.” “Cumhurbaşkanlığı tarafından bölgelere taşınabilir ve el konulabilir. Yönetmelik insanları müteahhitlere teslim ediyor.” İfadesini kullandı.

Cem Avşar, Şehircilik ve Afet Bakanlığı adında afet ve kentsel dönüşümün birlikte yürütüldüğü bir bakanlık kurarak kurumsal ve organizasyonel yapıyı yeniden yapılandırarak afet öncesi ve sonrasına yönelik eylem planları hazırlayarak kriz yönetimi senaryoları ve simülasyonları yapıyor, kriz yönetimi senaryoları ve simülasyonları yapıyor. Erken uyarı sistemi kurulması ve İstanbul’a özel plan geliştirilmesi. uygulanmasına yönelik önerilerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu