Yaşam

Genç Sürücüler Arkadaşlarını Evlerinde Bırakmayabilir

İngiltere, genç sürücülerin kullanımını sınırlayan bir sistem üzerinde çalışıyor. Buna göre yetkililer, 25 yaşın altındaki yeni sürücülerin yolcu olarak arkadaşlarını yanlarına almamaları yönündeki uyarıları önemsiyor.

İngiltere Karayolları Bakanı Richard Holden yaptığı açıklamada, 25 yaş altı yeni sürücülere “kademeli ehliyet” adı verilen bir sistem getirmek için çalıştıklarını söyledi. Peki nedir bu kademeli ehliyet?

‘Kademeli sürücü belgesi’ trafik kazalarını azaltabilir

Bakan Holden yol güvenliği için Birleşik Krallık ehliyet kurallarını değiştiriyor 25 yaşın altındaki yeni sürücüler, arkadaşlarını yolcu olarak yanlarına almamalıdır.Çağrılarını dikkate alacağını söyledi.

‘Aşamalı lisans’ ‘A’ olarak adlandırılan bu uygulama, 25 yaşını doldurmadan ehliyet sınavında başarılı olanların aynı yaştaki diğer kişileri taşımasına izin verilmesini engelleyecek. Uygulamaya göre gençler, akranlarını evlerine bırakmak için bir yıl beklemek zorunda kalacak.

Mevcut mevzuata göre, acemi sürücülerin iki yıllık bir deneme süresi vardır ve bu süre zarfında ehliyetleri iptal edilmeden önce yalnızca altı ceza puanı toplamalarına izin verilir. Parlamento, Karayolu Trafiği Yeni Sürücüler Yasası’nın geleceğini önümüzdeki ay ele alacak ve Karayolları Bakanı Holden’ın 16 Mayıs’taki değişiklik planlarına göre hareket edecek.

Artan trafik kazalarının büyük bir yüzdesinde gençler yer aldığı için yetkililer bu fikri değerlendireceklerini açıkladı. Bu uygulamanın kazaların çoğunu önleyeceği düşünülüyor.

Peki ülkemizde uygulama nasıl?

Aslında İngiltere’nin şu anda kullandığı sistem ülkemizdeki mevcut sisteme oldukça benziyor. Yeni sürücü belgesi alan kişiler, yaşı ne olursa olsun, ” aday sürücü Diye adlandırılır “. Sıradan ehliyet sahipleri ile hemen hemen aynı imkanlara sahip olsalar da tabii ki bazı noktalarda ufak tefek farklılıklar söz konusu.

Bizim uygulamamıza göre yeni ehliyet alan sürücüler 2 yıl kalabilirler. 0,20’ye kadar promil alkol trafiğe çıkabilir. Bu baloyu geçerlerse ceza puanlarına bakılmaksızın lisansları iptal edilir. Normal lisans sahipleri için bu seviye 0,50 promildir. Ayrıca sürücüler 2 ay içinde para cezası ödüyor ve ehliyetlerine el konuluyor.

Öte yandan, ceza noktalarında bazı farklılıklar var. Aday sürücüler yalnızca 75 ceza puanı toplamasına izin verilir. Bu geçilirse, lisans iptal edilecektir. Standart sürücü belgesi sahipleri için bu süre bir yıl içinde 100 ceza puanı olarak sona erer ve bu sürenin aşılması halinde 2 ay süreyle sürücü belgesine el konulur.

Sanılanın aksine sürücü adayları 2 yıl yalnız kalıyor. şehir dışına çıkabilirVe uzun mesafeler kat edebilmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu