Haber

Hindistan’daki ana muhalefet partisinin ‘birlik yürüyüşü’ Yeni Delhi’ye ulaştı

YENİ Hindistan’da ana muhalefetteki Kongre Partisi ülke çapındaki “birlik yürüyüşünü” başkent Yeni Delhi’ye taşıdı.

Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) hükümetine karşı ana muhalefetteki Kongre Partisi, yaklaşık 4 ay önce başlattığı “birlik yürüyüşünü” sürdürüyor.

Kongre Partisi genel başkanı Rahul Gandhi ve önde gelen parti üyelerinin önderliğindeki yürüyüş başkent Yeni Delhi’ye ulaştı.

BJP’yi hedef alarak “Onlar nefret yayıyorlar. Biz sevgi yayıyoruz” diyen Gandhi, yürüyüşün tüm Hindistan’ı kucaklayan bir barış yürüyüşü olduğunu sözlerine ekledi.

Gandhi, “birlik yürüyüşüne” 7 Eylül’de ülkenin en güneyindeki Tamil Nadu eyaletindeki Kanyakumari’den başladı. Şimdiye kadar 8 eyaletin aşıldığı, çiftçilerin yanı sıra öğrencilerin de katıldığı yürüyüş, yaklaşık 3 bin 570 kilometrelik mesafeyi katedip 12 eyaleti geçtikten sonra ülkenin diğer ucundaki Keşmir bölgesinde son bulacak.

Yürüyüş boyunca Gandhi, ekonomik eşitsizlik, artan dini kutuplaşma ve Çin’den artan tehdit gibi konularda Başbakan Narendra Modi ve hükümetini hedef aldı.

BJP’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Gandhi’nin bu yürüyüşle “kaybedilen itibarı” kazanmaya çalıştığı ve “Kongre Partisi’nin doğasının Hindistan’ı parçalamak olduğu” belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu