Haber

İhracatın açılması domates üreticisini sevindirdi

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden Mersin’in Fazilet ilçesinde ihracatın yeniden açılmasıyla birlikte kilosu 15 TL’den satılan domates üreticinin yüzünü güldürdü.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ve Ziraat Odası Meclis Başkanı Mehmet Kaya, domates hasadının yapıldığı seralarda incelemelerde bulundu. Erdemli’de 15 bin dönümlük alanda 160 bin ton domates üretildiğini belirten Rasim Şahin, özellikle Avrupa ve Balkan ülkelerine domates ihraç edildiğini söyledi. Erdemli’nin yaş sebze ve meyve üretiminde önemli merkezlerden biri olduğunu kaydeden Şahin, “Ticaret Bakanlığımızın domates ihracatına açılmasıyla birlikte domates fiyatlarımız arttı. Şu anda kilosu 15 TL’den alıcı buluyor. İlçemizde yetiştirilen domatesler başta Avrupa ve Balkan ülkeleri olmak üzere ihraç ediliyor.Seralarımızda yetişen kaliteli domateslerimizin para kazanması ve çiftçimizin emeğinin karşılığını alması hem bizi hem de üreticilerimizi mutlu ediyor. İhracatın açılmasında emeği geçen tüm yetkililerimize teşekkür ederiz. İnşallah bu durumda bedellerimiz ödenir ve üreticilerimizin emeğinin karşılığı alınır” dedi.

Mehmet Kaya ise, “Erdemli’de çiftçilerimizin en büyük geçim kaynaklarından biri olan domates yetiştiriciliği her geçen yıl gelişiyor. Çiftçilerimizin kazancı ile hem ülke ekonomisine hem de bölge ekonomisine katkı sağlıyor. bizim mahalle.” Bunun doping etkisi olduğunu, ihracatın açılmasının da doping etkisi olduğunu belirterek, “Daha önce burada muz yetiştiriyordum. 2 yıl önce muz serasını söküp yerine domates diktim. Şu anda domates üretimi yapıyorum. İhracatın açılmasıyla birlikte şu anda kilosu 15 TL’den domates satıyoruz.Fiyatlardan çok memnunuz.En azından üreticilerimiz parasının karşılığını alıyor. Temennimiz domates ihracatının durmaması” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu