İş

Şeker-İş Sendikası’ndan ATA Holding’e: Mızrak artık çuvala sığmıyor

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayicileri Sendikası (ŞEKER-İŞ), CET Holding bünyesindeki Amasya’da bulunan Ekur Entegre’yi yetki itirazını geri çekmeye davet etti.

Şeker-İş Teşkilatı Uzmanı Hüseyin Kaşif yaptığı açıklamada, süreci şöyle anlattı: “İşçileri yıllardır insan onuruna yakışmayan ve hukuka aykırı çok kötü koşullarda ve düşük ücretlerle çalıştıkları için, altında örgütlenmeye başladılar. sendikaların çatısı. CET Holding’e bağlı Ekur et entegre fabrikasında örgütlenme çalışmalarını tamamladıktan sonra 2019 yılında Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulundu ve Çalışma Bakanlığı o dönemde sendikamızda çalışan 342 işçiden 154’ünün Şeker’e üye olduğunu resmen onayladı. İş birliği, kanunun gerektirdiği yeterli sayıya ulaşmak ve çoğunluğu sağlamak. Öte yandan Çalışma Bakanlığı’nın Sendikamıza verdiği müspet yetkiye patron itiraz etmiş ve hukuki süreç başlatılmıştır. Ve o günden beri tam 4 yıl 2 aydır dava süreci devam ediyor.

“İşverenler yasadaki bu boşluğu art niyetle kullanıyor” diyen Hüseyin Kaşif, “Yetkililerden bu maddelerin bir an önce personel lehine değiştirilmesini talep ediyoruz. Yüzlerce işçi ve aileleri mağdur oldu. Yıllardır adaletin yerini bulmasını bekliyoruz.Patron hala itiraz ederek dava sürecini uzatıyor.Gelin bu işi birlikte halledelim.Gelin iş barışını birlikte yapalım.Şeker-İş Sendikası olarak açıkça beyan ederiz. bu bağlamda elimizden geleni yapmayacağımızı üyelerimize bildiriyoruz.Avukatlarınıza küçük bir talimatla yetki itiraz davasının geri alınabileceğini biliyoruz.Şeker-İş Sendikası ve üyelerinin amacı “dövmek değil” Ama artık bağcının bizi dövmesine izin vermeyeceğiz. Artık bıçak kemiğe dayanmıştı. Mızrak artık çuvala sığmıyor. karşılanmaması halinde; ulusal ve uluslararası maddelerden doğan haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi beyan ederiz. Gerekirse ‘üretimden gücümüzü kullanmak’ dahil emsal teşkil eden tedbirleri almaya devam ederek bu adaletsizliği tüm dünyaya duyuracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu