Ekonomi

Şırnak’ta Aile Geçimini Meşe Kömürü Üreterek Sağlıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde meşe kömürü üreterek geçimini sağlayan aile, 300 derecelik fırınlarda çalışarak geçimini sağlıyor.

Cizre ilçesine bağlı Ulaş köyünde yaşayan Beşir Ruvanas ve kardeşleri, 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda özel imal edilmiş fırınlarda 300 derecelik ısıya maruz bırakılarak meşe odunlarından kömür üreterek geçimlerini sağlıyorlar. Gün boyu yaktıkları fırınların başında kömür üreten kardeşler, aldıkları meşe odunlarını özel yaptıkları fırınlara diziyor. Yığılmış odunların üzerine saman döktükten sonra demir kapıları kapatan kardeşler. Hava almaması için üzeri toprakla örtülür. Yaklaşık 1 hafta yanan odun kömür haline getirilerek satışa sunulur.

Kömür elde etmek için özel olarak yapılan “torluk” adı verilen fırınların her birine yaklaşık 10 ton odun atılıyor. 10 ton odundan 2-3 ton kömür elde edilir. Uzun ve meşakkatli bir üretimi olan meşe ağacından elde edilen kömür, Türkiye’nin birçok iline ve yurt dışına gönderilmektedir.

Fırınlarını haftalık olarak doldurup boşalttıklarını belirten Beşir Ruvanas, “Özel meşe odunları kullanıyoruz. Her fırına 10 ton odun atıyoruz. Yakılan odunlardan 2.5 ton kömür üretiyoruz. Çıkan kömürleri eleyip paketliyoruz. 4 fırınımız Yurt içi ve yurt dışına satış yapıyoruz.” – ŞIRNAK

sahinbey-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu