Haber

TCG Anadolu, Bakan Akar’ın rölanti komutasında İstanbul Boğazı’nı geçti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “aylak” emrinin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi yerli ve milli üretim TCG Anadolu, İstanbul Boğazı geçişi için Sarayburnu Limanı’ndan ayrıldı.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile birlikte TCG Anadolu’ya geldi.

Denizcilik geleneklerine göre Bakan Akar, “silistra” adı verilen denizci düdüğü çalarak karşılandı ve tören mangasını selamladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının yeni sancak gemisi TCG Anadolu’nun köprüsünde bulunan Akar, seyir zabitinden yapılacak boğaz geçişiyle ilgili bilgi aldı.

Son hazırlıkların da tamamlanmasının ardından gemi, Bakan Akar’ın “idler” komutunun ardından limandan hareket faaliyetlerine başladı.

Gemi komutanının “Bismillah halatlar fora” komutundan sonra geminin iskeleye bağlı olduğu halatlar toplandı ve gemi batarya düdüğü çalarak rotasına başladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında TCG Anadolu, İstanbul Boğazı’nı geçerek halkı karşılayacak.

Boğaz geçişi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da karşılayacak olan TCG Anadolu’dan 21 top atılacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçak ve helikopterler de geçişe eşlik edecek.

Geminin limandan ayrıldığı anlar kıyıda toplanan çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.

catalzeytinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu