Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu toplandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyeti, Meclis Başkanvekili Haydar Akar başkanlığında toplandı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerle ilgili yaptığı konuşmada, depremin olduğu yerlerde “devlet yoktu” demenin hiçbir anlam ifade etmediğini belirterek, “Devlet ve millet oradaydı, herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı.” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal kürsüye çıkarken hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek saygı duruşunda bulundu.

23 gündür Hatay’da olduğunu ve bugün Hatay’ın taleplerini iletmek için Meclis’e geldiğini belirten Topal, ilk 24 saatte enkaz altında kalanların seslerini duyduğunu ancak kurtarma ekibinin gelmediğini öne sürdü. AFAD’ın Hatay’a yetişemediğini öne süren Topal, gelen tüm belediyelere, valilere, kaymakamlara, bakanlara, tüm partilerin milletvekillerine, ekiplere ve vatandaşlara teşekkür etti.

Hala enkaz altından çıkarılamayan cesetlerin olduğunu ifade eden Topal, istenmesine rağmen kepçe gönderemediği için perişan olduğunu söyledi.

Hatay’a döneceğini belirten Topal, ilde en çok ihtiyacın sırasıyla çadır, seyyar tuvalet, duş ve yiyecek olduğunu kaydetti.

Topal, kırsal kesimdeki vatandaşların mağdur edilmemesini, kredi borçlarının devlet tarafından ödenmesini veya yarısının silinmesini veya faizsiz 5 yıl ertelenmesini, en az 1 yıl elektrik, su ve iletişim ücreti alınmamasını talep etti. .

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, “Bu felaket karşısında sorumluluk bilinciyle, metanetimizi koruyarak, gözyaşı dökerek daha sakin değerlendirmeler yapmamız gerekiyor” dedi. söz konusu. Özdemir herkesi sorumluluğa davet etti.

Alay etmeden konuşan Serkan Topal, tüm belediyelere, valiliklere ve destek veren herkese teşekkür ettiğini hatırlattı.

Kurtarma ekibinin gelmediğini söylediğini kaydeden Topal, Hatay’da hala cesetleri enkaz altında olduğu için ağlayanların olduğunu ifade etti. Bunda yalan yanlış olmadığını ifade eden Topal, “Lütfen Hatay halkının taleplerini yerine getirin. Bunu söylüyoruz.” dedi.

haber-umraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu