Ekonomi

Küresel Isınma Hayvanları da Etkiliyor: Üretim Azalıyor, Hayvan Ölümleri Artıyor

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Güneş, küresel ısınmanın insanlar kadar hayvanları da etkilediğini belirterek, son yıllarda hayvan ölümlerinin arttığını, üretimin azalmaya başladığını söyledi.

Güneş, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen “Kuraklık Tarımı Tehlikeye Atıyor” konferansında, tarihi kayıtlara göre en büyük ısınmanın 2010’dan bu yana yaşandığını belirtti.

İklim değişikliğini sadece insanlar üzerinden tartışmanın yanlış olduğunu belirten Güneş, sıcaklık artışının tüm canlıları olumsuz etkilediğini vurguladı.

Dünyadaki ısınmanın farklı olumsuz etkilere yol açtığını belirten Güneş, “Hayvan ölümleri artmaya başladı. Hayvancılıkta gerileme var. Okyanuslarda erime var. Toprak erozyonu ortaya çıkıyor. Yani sorunlar ortaya çıktı.” Artan tarımsal üretimde artış yaşanmaya başladı.” söz konusu.

Çiftçilerin çok daha bilinçli olması gerektiğini vurgulayan Güneş, ayrıca yanlış ilaç uygulaması, aşırı gübre kullanımı ve enerji tüketiminin sera gazlarının artmasına neden olabileceğini belirtti.

İklim değişikliğine karşı topyekun çaba gösterilmesi gerektiğine işaret eden Güneş, “Hep daha fazla verimlilik diyoruz. Verimlilik arttıkça daha fazla insan doyacak. Ancak verimliliği etkileyen sorunlar ortaya çıkıyor. Dünyadaki ısınma miktarı artacak” dedi. Gelecek, önümüzdeki on yılda karbondioksit ve sera gazı salınımına bağlı. Dolayısıyla tarımı da revize etmemiz gerekiyor. Yani tarımsal üretimdeki sorunları, çevreye olumsuz etkisi olan sorunları çözmek zorundayız” dedi.

Güneş, iklim değişikliğinin etkilerinin çiftçilerde verimlilik güvensizliğine yol açtığını, çiftçilerin topraklarını terk etmemesi için teşviklerin artırılması gerektiğini kaydetti.

yesillihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu