Haber

Körfez Belediyesi Taşköprü Yağlı Güreşleri için hazırlıklarını tamamladı

Körfez Belediyesi tarafından 49. Altın Kiraz Festivali kapsamında 18 Haziran Pazar günü yapılacak olan Taşköprü Yağlı Güreşleri’nde 500’den fazla güreşçi kollarını bağlayacak.

Ödül olarak verilecek altın kuşak, Sevindikli Er Meydanı’nda mücadele edecek güreşçilerin katılımıyla Tütünçiftlik Sahili’ndeki cemaat tesisinde düzenlenen tanıtım toplantısında sergilendi.

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt yaptığı konuşmada cet sporunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için her yıl yağlı güreşler düzenlediklerini söyledi.

Hem pehlivanları desteklediklerini hem de yeni pehlivanların yetişmesini sağladıklarını anlatan Söğüt, Körfez’de 60’a yakın pehlivanı başpehlivan yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Yağlı güreşin temellerinin artarak devam edeceğini vurgulayan Söğüt, “Milletimiz ata sporunu çok seviyor. Bin yıllık geçmişi olan bir spor. Aslında yağlı güreşi sadece bir spor olarak değerlendirmek doğru değil. milletimizin karakterine en uygun spor dallarından biridir.Yağlı güreş denilince akla yiğitlik gelir.Cesaret gelir.” dedi.

50’nin üzerinde pehlivan ve 500’ün üzerinde güreşçi ile düzenleme yapılacağını anlatan Söğüt, “18 Haziran’daki güreşlerin Sekapark Güreşleri’nin rövanşı olacağına ve başpehlivanlarımızın Kırkpınar’a hazırlanacağına inanıyorum. Bu güreşler İstanbul’da yapılıyor. Kocaeli’nin birçok ilçesi Körfez de aralarında olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

didim-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu